Zawodnicy okręgu PZW w Kielcach drużynowymi mistrzami Polski w kategoriach mężczyzn, kobiet i młodzieży!

Jacek Kuza

W drugi weekend sierpnia 2024 r. zawodami w Łasinie o Puchar im. Jakuba Skibińskiego zakończyła się tegoroczna rywalizacja o Drużynowe Mistrzostwo Polski (DMP) i Indywidualny Puchar Polski (IPP) w wędkarstwie rzutowym. Złożyły się na nią zawody w: Uniejowie - okręg koniński PZW - 10 – 12 maja 2024 r., w Pińczowie – okręg kielecki PZW - 21 – 23 VI 2024 r., w Radawcu – okręg lubelski PZW – 28 - 30 VI 2024 r. i w Łasinie – okręg toruński PZW - 9 - 11 sierpnia 2024 r.

Największy w historii sukces odniosły drużyny okręgu kieleckiego PZW. Wszystkie trzy drużyny (męska, kobieca i młodzieżowa) zdobyły bowiem tytuły Drużynowych Mistrzów Polski na 2024 rok! Największą niespodzianką, a właściwie sensacją była wygrana naszej młodzieży. Po trzech zawodach bowiem, na czele klasyfikacji była drużyna z Katowic, która trzykrotnie wygrała. Świetny występ i wygrana w Łasinie naszej trójki wywodzącej się z Koła PZW w Busku-Zdroju (Antoni Wilkus wygrał w kadetach, Karolina Kolarz w juniorkach, a Filip Wilkus był drugi w juniorach) oraz dopiero czwarte miejsce drużyny z Katowic spowodowały, że nasza młodzież zrównała się z Katowicami w ilości punktów zdobywanych za miejsca na poszczególnych zawodach. W tej sytuacji decydowały tzw. „małe punkty”, t.j. zdobyte przez poszczególnych zawodników z drużyny na wszystkich czterech zawodach. Tu okazało się, że nasi pokonali rywali z Katowic o zaledwie niecałe 3 punkty! (3088,25 do 3085,51 pkt). Trzecie miejsce zajęła reprezentacja okręgu Toruń.

W kategorii mężczyzn i kobiet przewaga naszych drużyn była wyraźniejsza, również dzięki wyraźnym wygranym na zawodach w Łasinie.

Kobiety startujące w 2024 r. w składzie: Renata Kuza, Natalia Kolarz (obie koło Busko) i Donata Żelazowska (koło Brody), zdobyły tytuły Drużynowych Mistrzyń Polski przed drugą drużyną naszego okręgu i okręgiem Lublin. W drużynie męskiej startowali Jacek i Maciej Kuzowie oraz Jan Kita z koła PZW w Brodach. Pokonali oni drużynę z Lublina i z Mazowsza.

W końcowej klasyfikacji Indywidualnego Pucharu Polski zdobyliśmy dwa z pięciu trofeów. W kategorii juniorów swój pierwszy tak ważny puchar zdobył Filip Wilkus, a wśród kobiet najlepsza była Renata Kuza.

W kategoriach kadetów do 14 lat, juniorek i mężczyzn Puchary Polski za 2024 rok zdobyli Anna Szufrajda z Bydgoszczy i Tomasz Kościelniak z okręgu Lublin. Drugie miejsca zajęli: w kadetach Antoni Wilkus, w juniorach Nikola Serafin, a w kobietach Natalia Kolarz. Trzeci byli: w mężczyznach Jacek Kuza, a w juniorkach Karolina Kolarz.

W czasie uroczystości kończącej zawody Pucharu Polski w Łasinie, trener kadry PZW w wędkarstwie rzutowym ogłosił skład reprezentacji Polski na mistrzostwa świata mężczyzn i kobiet, które na początku września odbędą się w Castellon koło Walencji (Hiszpania).

W kategorii kobiet Polskę reprezentować będą: Natalia Makaruk z okręgu Lublin oraz siostry Karolina i Natalia Kolarz z Buska-Zdroju. W kategorii mężczyzn nominowani zostali: Patryk i Michał Sapigórscy z Warszawy, Tomasz Kościelniak i Patryk Stachowicz z okręgu PZW w Lublinie, Jacek Kuza, Maciej Kuza i Jan Kita z okręgu PZW w Kielcach. Gratulacje i powodzenia w Hiszpanii!

Udział w Pucharze Polski w Łasinie trójki młodych zawodników i ich trenera z Buska-Zdroju wsparty został ze środków gminy Busko-Zdrój przeznaczonych na popularyzację sportu i szkolenie młodzieży uzdolnionej sportowo w wędkarstwie rzutowym.